مدیریت مالی

آغاز:
​​​​​​​      از واژه "مدیریت" چند تعریف می شناسید؟ حداقل به تعداد مدیران موجود، تعریف نیز از این واژه وجود دارد! تعاریف آکادمیک و کلاسیک. تعاریف مدرن. تعاریف شخصی و تجربی. تعاریف عام. تمام اینها به کنار، مدیریت در کشور عزیز ما ایران، تقریبا مثل هر پدیده ی دیگری، دارای شرایط و تعاریف خاص و منحصر به خود است. چند مثال ساده: مدیریت ریسک! مدیریت اقتصادی! مدیریت تولید! امروزه مدیریت اجرایی و استراتژیک. چقدر تعاریف آکادمیک این مدیریت ها در شرایط بی ثباتی اقتصادی و مالی، قابل انطباق است؟ حال چه کنیم؟ با این اوضاع، از احتمال ارزش افزوده ایجاد شده توسط این بخش ها صرف نظر کنیم؟ قطعا پاسخ خیر است. باز هم کلی کار خوب می توان انجام داد. بخش وبلاگ های سایت آفاق و ارقام را مطالعه بفرمائید.
با این مقدمه کوتاه، پدیده ای داریم به نام مدیریت مالی. بصورت عام، در ایران مدیرمالی در واقع رئیس حسابداری است. مدیر عامل مدیر اجرایی، و هیات مدیره هم، مدیر مالی است! با خوردن این معجون، به جنگ مالیات و ارزش افزوده و بیمه و تسهیلات بانکی و کمبود نقدینگی و طرح های توسعه و تامین مالی و اعتباری و ... می رویم. جز سردرد و کلاف پیچیده و سردرگم یک بخش مهم که نه امور مالی است و نه حسابداری و کلی پرونده قانونی بلاتکلیف چیزی نصیبمان نمی شود.
چند نکته کنکوری در اینجا آورده و به اصل مطلب که همانا معرفی خدمات مالی گروه آفاق و ارقام است، می پردازیم:
​​​​​​​
1- مدیریت مالی، مجزا از بخش حسابداری است.
2- مدیر مالی، رئیس حسابداری نیست.
3- مدیر مالی، مدیر ریسک و مدیر اقتصادی واحد تجاری است نه مسئول خزانه داری.
4- تنظیم استراتژی های فروش، امکان سنجی و هزینه یابی پروژه ها، تامین مالی و سرمایه گذاری، مدیریت ریسک و هزینه ها، تنظیم و ارائه گزارشات بودجه و چندین وظیفه ی اینچنینی و کلان دیگر، از جمله وظایف یک مدیریت مالی است.
​​​​​​​

حال چند سوال اساسی: چقدر آگاهی لازم در خصوص این نوع مدیریت امور مالی و مدیریت بخش حسابداری در واحد تجاری شما وجود دارد؟ اصلا شما می دانید چه ارزش افزوده ایی با تشکیل یک مدیریت مالی کارآمد برای کسب و کار خود ایجاد خواهید کرد؟ شما می دانید که با تغییر استانداردهای مالی و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی، بخش سنتی حسابداری شما قطعا از عهده ارائه گزارشات مطلوب و استاندارد عاجز خواهد بود و حداقل، عقب ماندگی از رقبا یکی از آفات آن است؟
آیا با توضیحات فوق، نیازی به معرفی خدمات گروه آفاق و ارقام در زمینه مدیریت مالی وجود دارد؟ خیر!! 
​​​​​​​
ارائه یک بینش:
کارفرمایان عزیز! صاحبان مشاغل! و به قولی بیزنس من ها! به علت اینکه معمولا در ایران، گزارشات مالی محدود به گزارشات قانونی حسابداری می باشد، شما نقش مدیریت مالی را در کنار خود احساس نکرده و ناخودآگاه یا کاملا خودآگاه، برخی از این فرآیندهای مالی یا گزارشات مربوطه را شخصا و بصورت ذهنی و بعضا با قابلیت اتکای پایین انجام می دهید. البته این ایراد به مدیران مالی نیز وارد است که نقش اصلی خود را ایفا نکرده اند. به هر حال چه این بینش نزد مدیران و صاحبان مشاغل وجود نداشته و چه ایراد علمی و عملکردی به مدیران مالی وارد باشد، نتیجه این شده است کسب و کارها از ارزش افزوده و نقش استراتژیک یک امور مالی کارآمد آگاهی ندارند. همین امروز دست به کار شوید.

​​​​​​​ما نقش می آفرینیم...
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
​​​​​​​

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش