عارضه یابی

عارضه یابی :
سرآمد شدن یک سازمان، شامل پیاده سازی فرآیندهایی است که با برنامه ریزی و هدف گذاری آغاز می شود و در طول مسیر با ارزیابی های مداوم با توجه به اهداف از پیش تعیین شده، نواقص و نارسایی ها مشخص شده و با اصلاحات لازم، حذف موانع و تقویت نقاط قوت انجام می شود.
درک و شناخت کامل از وضعیت موجود سازمان ها و پیداکردن مشکلات آنان که با عنوان عارضه نامیده می شود، اقدامی حیاتی در فرآیند پیوسته فوق الذکر است.

در تعریف عارضه یابی مالی می توان گفت : "نوعی عملیات سازمان یافته است که با هدف بهبود فرآیند اثر بخش واحدهای حسابداری مستقر در مجموعه های نسبتاً بزرگ پیاده سازی می شود" و اما بسیاری افراد عارضه یابی را نوعی حسابرسی داخلی و یا کنترل داخلی تعریف میکنند که لازمست در تکمیل تعریف عارضه یابی به تفاوت های آن با حسابرسی داخلی و کنترل داخلی نیز اشاره نمود. تفاوت اصلی عارضه یابی با فعالیتهایی نظیر حسابرسی داخلی و کنترل داخلی این است که در یک قالب خاص و محدود حرکت نمی کند، یعنی اینکه صرفاً تهیه یک نوع گزارش در قالب انواع فرم های از پیش تعریف شده نیست و گستره آن به تمامی بخش های داخلی و بیرونی همراه با آموزش مجموعه مربوط می شود.

فواید عارضه یابی مالی :
1- کمک به تصمیم گیری مدیریتی با اقداماتی نظیر رفع خطاهای محاسباتی سود، کنترل مراکز هزینه و بهای تمام شده
2- پیشگیری از وقوع سوء استفاده از کانال های پولی مانند اختلاس و فرصت مشکوک به آن
3- پیشگیری از وقوع اختلالات ارتباطی با دیگر سازمانها و نهادها با اقداماتی مانند همگام سازی قراردادهای فی مابین
4- پیشگری از وقوع پولشویی (پول سیاه) عمدی و سهوی در مجموعه ها
5- شناسایی و تقویت منابع انسانی با اقدماتی نظیر آموزش های بهنگام حین اجرای عارضه یابی
6- کمک به حفظ منافع شرکت و موسسین با اقداماتی نظیر کنترل های به روز سیستم بانکی و خزانه داری


در آفاق و ارقام انجام فعالیت عارضه یابی به عنوان گام اولیه در تعریف اقدامات لازم برای توسعه ظرفیت مدیریت و نظام های مدیریتی و اصلاح عملکرد سازمان فعالیتی بسیار ضروری و گامی از یک پروژه استراتژیک در سازمان تعریف شده است.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش